Zwrot zatrzymanego prawa jazdy
I. Treść urzędowa:
Zwrot zatrzymanego prawa jazdy
II. Wymagane dokumenty:
Wniosek o wydanie prawa jazdy (dostępny w urzędzie)
Załączniki:
- w przypadku załatwiania sprawy przez pełnomocnika wymagany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa.
Do wglądu: dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, karta pobytu).
Wniosek o wymianę prawa jazdy można złożyć po zakończeniu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Jeżeli zatrzymane prawo jazdy straciło ważność, w celu zwrotu prawa jazdy należy złożyć dokumenty jak w przypadku wymiany prawa jazdy i wówczas termin załatwienia sprawy wydłuża się o czas produkcji dokumentu.
Przystąpienie do egzaminu kontrolnego sprawdzającego kwalifikacje w przypadku zatrzymania prawa jazdy lub cofnięcia uprawnień wymaga złożenia wniosku o uzyskanie profilu kandydata na kierowcę.
W przypadku załatwiania sprawy przez pełnomocnika (odbiór prawa jazdy), wymagany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, który (jeżeli dotyczy) podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł na konto: 09 1030 1508 0000 0008 2310 0003 (nazwa rachunku: Urząd Miasta Olsztyna, opłata skarbowa).
III. Opłaty:
Opłata administracyjna: brak.
Opłata skarbowa: brak.
IV. Termin i sposób załatwienia sprawy:
Zwrot lub odmowa zwrotu zatrzymanego prawa jazdy albo przywrócenia cofniętego uprawnienia następuje w drodze decyzji administracyjnej.
Niezwłocznie po złożeniu wymaganych dokumentów, jeżeli orzeczony zakaz trwał do 12 m-cy i prawo jazdy nie straciło ważności.
Jeżeli cofnięcie uprawnień w związku z orzeczonym zakazem lub zatrzymanie prawa jazdy trwało powyżej 12 m-cy, zwrot prawa jazdy następuje po zaliczeniu egzaminu kontrolnego, sprawdzającego kwalifikacje (nie dotyczy to zatrzymania w związku z nieprzedłożeniem w odpowiednim terminie orzeczenia lekarskiego lub psychologicznego).
V. Tryb odwoławczy:
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Starosty Olsztyńskiego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji odmawiającej wydania.
VI. Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.