Wersja nieobowiązująca z dnia

Wydanie lub wymiana karty kwalifikacji kierowcy

I. Treść urzędowa:

Starosta wydaje kartę kwalifikacji kierowcy i dokonuje w tej karcie wpisu potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego, w przypadku kiedy osoba posiada ważne zagraniczne krajowe prawo jazdy, ale nie spełnia warunku do wydania polskiego krajowego prawa jazdy.

II. Wymagane dokumenty:

Wniosek o wydanie karty kwalifikacji kierowcy (dostępny w urzędzie)

Załączniki:

  • wyraźna aktualna i kolorowa fotografia o wym. 3,5 x 4,5 cm wykonana na jednolitym jasnym tle, przedstawiająca osobę w  pozycji frontalnej bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków,
  • kopia świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej, szkolenia okresowego lub ważnej karty kwalifikacji kierowcy wydanej w państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej,
  • kopia orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (jeżeli jest wymagane),
  • kopia orzeczenia psychologicznego stwierdzającego brak przeciwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy (jeżeli jest wymagane),
  • obustronna kserokopia posiadanego prawa jazdy, 
  • dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty kwalifikacji kierowcy oraz opłaty ewidencyjnej,
  • w przypadku załatwiania sprawy przez pełnomocnika wymagany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa.

Do wglądu:

  • dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, paszport z aktualną wizą, karta pobytu),
  • oryginał orzeczenia lekarskiego, psychologicznego,
  • oryginał świadectwa kwalifikacji zawodowej lub karty kwalifikacji kierowcy.

Wpis jest dokonywany na pisemny wniosek kierowcy, na podstawie informacji zawartej w profilu kierowcy zawodowego albo przedstawionego świadectwa kwalifikacji zawodowych oraz orzeczenia lekarskiego i psychologicznego.

PKZ (Profil Kierowcy Zawodowego) jest to indywidualny numer identyfikujący profil kierowcy zawodowego, niezbędny do rozpoczęcia szkolenia zawodowego oraz zapisania się na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

PKZ wydaje się w celu uzyskania kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyśpieszonej lub ukończenia szkolenia okresowego.

Osoba ubiegająca się o wydanie karty kwalifikacji kierowcy składa na wniosku oświadczenie:

  • o wykonywaniu przewozu na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku wydawania PKZ w celu ukończenia szkolenia okresowego,
  • o zamiarze wykonywania przewozu na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku wydawania PKZ w celu uzyskania odpowiedniej kwalifikacji.

Fotografia załączona do wniosku powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, odwzorowująca naturalny kolor skóry, twarz nieprzesłonięta włosami z naturalnym wyrazem ma zajmować 70-80% fotografii oraz pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice. Osoby z wrodzonymi lub nabytymi wadami wzroku mogą załączyć fotografię w okularach wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności spowodowanej wrodzoną lub nabytą wadą narządu wzroku. W przypadku osoby noszącej nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania, może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ja w nakryciu głowy o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny i załączy zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku załatwiania sprawy przez pełnomocnika (odbiór karty kwalifikacji kierowcy), wymagany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, który (jeżeli dotyczy) podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł na konto: 09 1030 1508 0000 0008 2310 0003 (nazwa rachunku: Urząd Miasta Olsztyna, opłata skarbowa).

III. Opłaty:

Opłata administracyjna: 150 zł za wydanie karty kwalifikacji kierowcy.

Nr konta bankowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie: 46 1560 0013 2013 1105 7000 0003, tytuł: opłata za wydanie karty kwalifikacji kierowcy).

Opłata skarbowa: brak.

IV. Termin i sposób załatwienia sprawy:

Wydanie karty kwalifikacji kierowcy wydaje się w ciągu 14 dni od dnia skompletowania dokumentów.

Wydanie lub wymiana karty kwalifikacji kierowcy lub odmowa wydania karty kwalifikacji kierowcy następuje w drodze decyzji administracyjnej.

V. Tryb odwoławczy:

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Starosty Olsztyńskiego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji odmawiającej wydania.

VI. Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
  • Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 kwietnia 2022 r. w sprawie wydawania karty kwalifikacji kierowcy.

Załączniki

Wersja nieobowiązująca

Strona może zawierać nieaktualną treść i załączniki. Możesz pozostać na tej stronie lub przejść na wersję z obowiązującą zawartością.