Zwrot zatrzymanego dowodu rejestracyjnego
Treść urzędowa:
Wydawanie dowodów rejestracyjnych zatrzymanych przez organy kontroli ruchu drogowego lub stację kontroli pojazdów – po ustaniu przyczyny ich zatrzymania.
II. Wymagane dokumenty:
Wniosek
Załączniki:
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku dodatkowego badania technicznego z adnotacją „ustała przyczyna zatrzymania dowodu rejestracyjnego” lub zaświadczenie o aktualnym badaniu okresowym (w przypadku zatrzymania za brak badania okresowego),
- pokwitowanie zatrzymanego dowodu rejestracyjnego,
- dowód własności pojazdu (jeżeli jest wymagany),
- dokument tożsamości (do wglądu).
Uwaga:
- W przypadku, gdy dane odnoszące się do zbywcy pojazdu, zawarte w dowodzie własności dołączonym do wniosku o zwrot zatrzymanego dowodu rejestracyjnego, są niezgodne z danymi właściciela zawartymi w zatrzymanym dowodzie rejestracyjnym, jako dowód własności wymagany do odbioru zatrzymanego dowodu rejestracyjnego rozumie się wszystkie dokumenty potwierdzające fakt przeniesienia prawa własności (np. umowa sprzedaży, umowa darowizny, faktura, prawomocne orzeczenie sądu, umowa zamiany, umowa o dział spadku, umowa o zniesienie współwłasności).
- Wszystkie dokumenty należy składać w oryginałach. Dopuszcza się przedłożenie poświadczonej notarialnie kopii dowodów własności pojazdu.
- Wniosek o zwrot zatrzymanego dowodu rejestracyjnego pojazdu właściciel/właściciele składa/ją osobiście, w przypadku załatwiania sprawy przez jednego z współwłaścicieli pojazdu bądź przez pełnomocnika, wymagany jest dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, który (jeżeli dotyczy) podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł na konto:
Nazwa rachunku: Urząd Miasta Olsztyna, Powszechna Kasa Oszczędności BP S.A.:
Nr rachunku: 63 1020 3541 0000 5002 0290 3227
Tytuł opłaty: opłata skarbowa.
III. Opłaty:
Opłata administracyjna: brak.
IV. Termin i sposób załatwienia sprawy:
Zwrot zatrzymanego dowodu rejestracyjnego dokonuje się niezwłocznie po przedłożeniu wymaganych dokumentów i przekazuje się do centralnej ewidencji pojazdów informację o zwrocie zatrzymanego dowodu rejestracyjnego.
V. Tryb odwoławczy:
Nie przysługuje. Czynność materialno-techniczna.
VI. Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym.
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracja pojazdów